jednorázové

kompostovatelné

obaly

Myslíme eticky i ekologicky a proto používáme jednorázové krabičky z cukrové třtiny nebo bioplastu.

 

Jednorázové nádobí z cukrové třtiny

Pro jeho výrobu se používají zbytková vlákna stonků cukrové třtiny, které se lisují místo dřívějšího spalování, čímž se snižuje ekologická zátěž pro naši planetu. Tyto obaly jsou velice pevné, voděodolné a lze v nich ohřívat jídlo v mikrovlnné troubě. Jako organický materiál, je lze působením půdních bakterií zcela zkompostovat a rozložit na cennou zeminu a biohumus i v domácích zahradních kompostérech. Oproti papírovým jednorázovým výrobkům jsou pevnější a hlavně nejsou kvůli nim káceny stromy a mýceny dřevité porosty naší planety. Pro jejich výrobu nejsou použity žádné ropné, či chemické/syntetické příměsi, ani jiné zdraví nebezpečné látky. Díky své odbouratelnosti se v prostředí za poměrně krátkou dobu rozloží a neznečišťují tak světové ekosystémy, jako jsou řeky, moře a oceány.

 

 

Jednorázové nádobí z bioplastu

Toto nádobí může být čiré nebo barevné, jeho nevýhodou však je, že neodolá vysokým teplotám. Základní surovinou pro výrobu je rostlinná biomasa např. (kukuřice, obilniny, brambory, cukrová řepa, cukrová třtina, sója, tabák) a přírodní suroviny jako např. (celulóza a lignit). Bioplast je vyráběn ze škrobu těchto rostlin. Aby se škrob přeměnil na látku vlastnostmi odpovídající plastům z ropy, je nutné jej vystavit vysokým teplotám a pomocí izolace z něj získat glukózu. Kvašením je z glukózy získána kyselina mléčná a později kyselina polymléčná tzv. PLA. Z tohoto PLA plastu lze poté vyrobit obalový materiál jakéhokoli druhu. Pro výrobu tohoto materiálu se dají použít stejné přístroje jako pro výrobu klasických plastů, s tím rozdílem, že výroba bioplastů je až o 65% energeticky méně náročná a nevyužívá se u ní ropa ani přídavné chemické směsi, změkčovače či jiná syntetická činidla, způsobující hyperaktivitu, alergie a zvýšení estrogenu v těle. PLA plasty jsou ve srovnání s konvenčními plasty o mnoho šetrnější vůči životnímu prostředí neboť jsou od počátku určeny ke kompostování.

 

Papírové jednorázové nádobí

Papírové nádobí bez problémů zvládá i vysoké teploty. Tyto obaly jsou vyrobeny z FSC celulózy. FSC je důvěryhodný systém lesní certifikace s celosvětovou působností, která je považována za nejdůslednější mezinárodní ekologický certifikát v oblasti ochrany světových lesů a jeho získání nepatří k nejjednodušším. Díky své transparentnosti získala tato certifikace podporu největších environmentálních organizace jako Friends of the Earth nebo Greenpeace nebo obchodní řetězce Hornbach či Ikea.

naložíme  i  do rekrabičky

rekrabicka.png
logo-napoli-kuchyně_psané.png